Novinky

Domov u moře – investice, která vás zahřeje

Pořídit si svůj druhý domov u moře již dávno není pro mnoho Čechů jen snem. Zatímco v západní Evropě začali „seveřané“ trávit alespoň na část roku jižní pobřeží Evropy již od 50.let, Čechům se tato možnost otevřela až po pádu železné opony. Zejména po vstupu do Evropské unie  roste každoročně počet Čechů, kteří se rozhodnou jezdit či létat na „chatu“ k moři. Stejně tak roste počet Čechů, kteří se dokonce na větší část roku nebo zcela k moři přestěhují.

Kde si domov u moře pořídit?

Tam, kde je v Evropě nejtepleji…

K nejžádanějším destinacím patří Španělsko, a to především díky nejlepšímu klimatu na evropském kontinentu a široké nabídce služeb a možností trávení volného času. Costa Blanca i Costa del Sol – nejjižnější pobřeží Španělska u Středozemního moře – i v našich sychravých podzimních a zimních měsících nabízejí příjemné klima (kupříkladu Malaga zaznamenala v posledních letech průměrné teploty od listopadu do března mezi 18-20 stupni) a především slunce, které nám v severněji položených zemích tolik chybí. Chcete-li vánoční svátky či studené a zasmušilé únorové víkendy strávit procházkou po prosluněné pláži a posezením na terase při sklence dobrého vína, je Španělsko tou pravou volbou. Dostupnost této lokality je díky celoročním levným letům velmi dobrá a vyplatí se tedy k moři letět i na prodloužený víkend.

Situace na trhu je pro kupujícího aktuálně velmi příznivá. Po realitní krizi, jejíž důsledky ještě doznívají, se stále ceny nemovitostí drží dole a v nabídce je celá řada pěkných nemovitostí za výhodné ceny. Objevují se i známky oživení trhu. Poslední dva roky zaznamenal rekordy v oblasti turistických pronájmů převyšující předkrizové hodnoty.

Vzhledem k obrovské nabídce by si kupující měl dát pozor, v jaké lokalitě a také v jaké komunitě si nemovitost pořizuje. Na internetu je celá řada lákavých nabídek levných bytů i domů, ale když se zajímáte blíže, zjistíte například, že byt velmi lákavé ceny leží v komunitě, která zeje prázdnotou, protože developer zkrachoval a byty teď prodává banka, dům leží u hlavní pobřežní silnice, nebo nemovitost skrývá jiný problém, který na první pohled z fotografií není vidět. Některé lokality jsou hodně zastavěné, zejména ty, které se developovaly v prvních vlnách, a možná stojí za to zvážit lokality dále od letiště, ale dobře propojené dálnicí, kde byly nemovitosti stavěny s větší ohleduplností  k volnému prostoru a kvalitě bydlení.

obr2

U českého moře…

Druhá velká skupina kupujících se zaměřuje na tradiční přímořskou destinaci – Chorvatsko. Pro české občany je tato země velmi přitažlivá nejen díky přírodním krásám a pobřeží – dobře jej znají ještě z dob, kdy možnosti cestování byly velmi omezené, poměrně bez problémů se v Chorvatsku domluví a velkou roli hraje výborná dostupnost automobilem, v současné době až téměř k Dubrovníku. Navíc překvapivě vnemalé procento těch, kteří si nemovitost u moře pořizují, neradi létají, a Chorvatsko je pak pro ně ideální volbou. Díky omezení výstavby v pásmu pobřežního území si chorvatské pobřeží zachovalo svůj typický ráz. V posledních letech došlo k výraznému  rozvoji služeb a infrastruktury. Počet golfových hřišť se zvedl ze 2 na současných 6. Na pobřeží také vyrůstají luxusní komunity či resorty, kvalitativně srovnatelné s těmi v tradičních destinacích ve středomoří.

obr4

Kolik stojí druhý domov u moře?

Ceny nemovitostí u moře se liší až o desítky procent především v závislosti na lokalitě, na stáří nemovitosti a její vzdálenosti od moře. Po zobecnění lze říci, že ve Španělsku pořídíte starší jednopokojové studio s výhledem a v dochozí vzdálenosti od moře již od 60 000 EUR, apartmán se 2 ložnicemi na pláži od 140 000 EUR, dům se zahradou a s bazénem v dochozí vzdálenosti od moře od 250 000 EUR, zatímco vilu na pláži pořídíte přibližně od 550 000 EUR. V Chorvatsku si můžete koupit apartmán s jednou ložnicí na pláži již od 50 000 EUR, dům v dochozí vzdálenosti od pláže od 120 000 EUR, a dům přímo u moře pořídíte od 270 000 EUR. V porovnání dvou nejatraktivnějších lokalit pro bydlení u moře jsou některé španělské nemovitosti dražší. Jejich velkou předností je však možnost jejich využití v každém ročním období díky teplému klimatu, a také možnost příjmů z krátkodobých pronájmů nemovitosti v době, kdy ji nevyužíváte, a to celoročně.