Novinky

Byt u moře jako investice?

Dům či byt u moře může být zajímavou variantou investice do nemovitosti. Jednak z hlediska rozložení portfolia a zároveň je možné nemovitost využít pro vlastní rekreaci.

K nejzajímavějším evropským trhům, co se týče výnosnosti nemovitosti, patří stále Španělsko. Faktory, které výnosnost ovlivňují, jsou zde velmi příznivé.

1. Po realitní krizi, jejíž důsledky ještě doznívají, se stále ceny nemovitostí drží dole a v nabídce je celá řada pěkných nemovitostí u moře za výhodné ceny. Objevují se i známky oživení trhu. Po téměř sedmi letech propadu cen se ceny domů od konce roku 2015 pomalu zvedají (řádově o jednotky procent). Od roku 2015 prodeje rostou, a to především ze strany cizinců, kteří ve Španělsku investují.

2. Španělské pobřeží, zejména Costa del Sol a Costa Blanca jsou velmi populární z hlediska turistických pronájmů. Poslední dva roky zaznamenaly právě v této oblasti rekordy převyšující předkrizové hodnoty. Turisty láká nejen moře, pláže a příznivé klima po celý rok, ale také široká nabídka a vysoká úroveň služeb, výborná infrastruktura, všudypřítomná historie a bohatá kultura.

Přestože v posledních letech velmi vzrostla poptávka po pronájmech, na trhu je také velká nabídka. Obsazenost v jednotlivých lokalitách se tak může velmi lišit. Obecně platí, že nemovitosti v první linii u moře v komunitách v dobré lokalitě mají vysoké obsazenosti, a mohou vydělat nejen na provoz nemovitosti, ale také přinést další výnos.

3. V porovnání s jinými vyspělými evropskými zeměmi jsou ve Španělsku poměrně nízké náklady na provoz a údržbu nemovitosti.

4. Španělské banky poskytují investorům velmi výhodné úvěry. Aktuálně se flexi sazby pohybují okolo 2%. S ideálním poměrem vlastních a vypůjčených prostředků můžete výhodnost své investice ještě navýšit.

Podstatným faktorem při investici do nemovitosti je samotný výběr nemovitosti. Vzhledem k obrovské nabídce by si kupující měl dát pozor, v jaké lokalitě a také v jaké komunitě si nemovitost pořizuje. Na internetu je celá řada lákavých nabídek levných bytů i domů, ale když se zajímáte blíže, zjistíte například, že byt velmi lákavé ceny leží v komunitě, která zeje prázdnotou, protože developer zkrachoval a byty teď prodává banka, dům leží u hlavní pobřežní silnice, nebo nemovitost skrývá jiný problém, který na první pohled z fotografií není vidět. Některé lokality jsou hodně zastavěné, zejména ty, které se developovaly v prvních vlnách, a možná stojí za to zvážit lokality dále od letiště, ale dobře propojené dálnicí, kde byly nemovitosti stavěny s větší ohleduplností  k volnému prostoru a kvalitě bydlení.

Velký převis nabídky drží zatím ceny na nízkých hodnotách. Investorům doporučujeme kupovat v nejžádanějších lokalitách, již rozvinutých, kde nejsou aktuálně rozestavěné či zmrazené projekty, a kupovat v první linii, nebo velmi blízko moře. První linie je vždy omezená a nemovitosti si i při propadu trhu drží vyšší hodnoty.

Ivana Balková

Senior Consultant for Property Abroad