Jak si koupit nemovitost u moře?
Pořídit si vlastní nemovitost u moře není až tak složité… Ale pozor, pro toho, kdo ví, jak to v dané zemi chodí. Znáte to sami. Pokud jste účetní, je pro Vás hračka udělat daňové přiznání. Ale sám nejlépe víte, kolik zákonů a předpisů jste si museli předtím nastudovat a kolik máte za sebou zkušeností. I proto byste si netroufli udělat daňové přiznání někomu ve Španělsku. Jednak neumíte španělsky. Neznáte místní daňové zvyklosti ani legislativu. Nevíte, na koho se obrátit při potřebě konzultace atd. Stejně tak, přestože jste si možná bez realitky pořídili byt v Praze, nedělá to z Vás odborníka na reality všude ve světě. A proto, prvním pravidlem při takové investici, která není malá, je:
Konzultujte s odborníkem nákup své nemovitosti v zahraničí
Tento krok je zcela zásadní a může velmi ovlivnit to, jestli koupíte dobře, tedy kvalitní nemovitost v dobré lokalitě za dobrou cenu, a zda nemovitost nemá nějaké právní vady. Máte v zásadě dvě možnosti. Pokud jste si jisti, kde chcete koupit, můžete si najít někoho místního. Znáte-li místní jazyk, nebo alespoň angličtinu, a víte, kde přesně a co chcete kupovat, vyhledáte si realitní kanceláře v dané lokalitě, projdete si jejich stránky, oslovíte je. Jenže, takový výběr má více úskalí.
- Zpravidla budete potřebovat více místních partnerů, protože žádná nemá nabídku tak rozsáhlou, aby měla dostatečný výběr toho, co zrovna hledáte (zejména, hledáte-li první linii u moře nebo v dochozí vzdálenosti)
- Více partnerů přináší komplikovanější logistiku, při prohlídkách se můžete s různými partnery vracet na jedno místo
- realitní makléř může hájit spíše zájmy prodávajícího, se kterým má smlouvu
- Zjistíte-li, že daná lokalita Vám nevyhovuje a chcete se posunout o něco dále, výběr partnera začíná znova.
Mnohem pohodlnější pro Vás je vybrat si spolehlivého partnera, který hovoří česky a bude zastupovat pouze Vás, kupujícího. Dnes již v České republice existuje řada kanceláří, které nabízejí i nemovitosti u moře. Při výběru je potřeba si klást některé důležité otázky, např. Jak dlouho mají zkušenosti s prodejem nemovitostí v zahraničí? Které lokality nabízejí? Doprovázejí klienty na místo nebo mě jen předají místnímu zahraničnímu partnerovi? Pomůžou mi s vyřízením hypotéky? Doporučí správce nemovitosti? Co když budu potřebovat zařídit wifi? Nebo dokoupit nábytek?
Vyplatí se Vaše záměry předem promyslet
Proberte Vaše záměry s Vámi vybraným partnerem. Pokud své práci rozumí, vyplatí se Vám to. Může Vás usměrnit, co se týče výběru lokality či typu nemovitosti. Vaše očekávání mohou být nereálná v jedné zemi, ale velmi reálná v jiné. Máte-li známé, kteří nemovitost u moře vlastní, zeptejte se, jaké starosti jsou s tím spojené…samozřejmě kromě radostíJ)
Připravte se na to, že v jiné zemi to bude jinak, než u nás
Přestože máte zkušenosti s tím, jak se kupují či prodávají nemovitosti u nás, připravte se na to, že platí známé „Jiný kraj, jiný mrav“. Slyšeli jsme různé příhody těch, co se rozhodli jít do toho na vlastní pěst: Např. jeden český právník si pořídil byt ve Španělsku, a po koupi zjistil, že vlastně byt není jeho, ale má jen spoluvlastnický podíl, který vlastní s řadou dalších vlastníků v domě. Trvalo mu několik let, než daný problém vyřešil. Koupit si pozemek je vysoce delikátní všude ve světě, je nutno si ověřit veškeré náležitosti, povolení atd. Mnozí čeští kupující takto opravdu zaplakali…
Právo v každé zemi je jiné. Čím více na jih, tím více se může lišit. V řadě zemí Středomoří se nemovitost kupuje výhradně notářským zápisem, který nahrazuje kupní smlouvu, na kterou jsme zvyklí. Ve Španělsku i jinde probíhá úhrada kupní ceny výhradně prostřednictvím bankovních šeků. Zápis do katastru je pak administrativní formalitou a Vy se stáváte majitelem nemovitosti v den podpisu notářského zápisu. U nás běžný nástroj bankovní či notářské úschovy se v zemích Středomoří téměř neužívá. V Chorvatsku zase kupujete s bankovním převodem na eurový účet s nucenou směnou přes chorvatské kuny. A pouze tyto způsoby jsou legální. Bude-li Vám někdo tvrdit, že můžete ušetřit pár stovek kun a zaplatit jinak – ano, můžete, ale pak se připravte na to, že o nemovitost můžete přijít.
S českým zástupcem nebo bez něj?
Důvody, proč je bezpečnější vybrat si spolehlivého českého zástupce pro koupi nemovitosti u moře, jsou nasnadě. A často Vás to nestojí o nic více, než lokální zástupce. V řadě zemí totiž i kupující hradí provizi, kterou pak v případě koupě přes českého zástupce hradí jemu.
Pokud se přece jen z nějakých důvodů rozhodnete koupit přímo od místního prodejce, je dobré si co nejvíce nastudovat o procesu koupě v dané zemi a najít si v dané lokalitě vlastního právního zástupce s dobrými referencemi, který působí v realitách.