Novinky

Příznivá situace na španělském nemovitostním trhu láká kupující

Španělský trh s nemovitostmi patří mezi zeměmi západní Evropy k nejvíce podhodnoceným. Podle výzkumu OECD je ve Španělsku poměr cen k příjmům 74, ve srovnání se 116 v Německu a 107 ve Velké Británii. Poměr pod 100 naznačuje, že bydlení je podhodnoceno ve vztahu k příjmům, a je-li nad 100, je nadhodnocené.

Situace na španělském trhu je pro kupujícího aktuálně velmi příznivá. Po realitní krizi, jejíž důsledky ještě doznívají, se stále ceny nemovitostí drží dole a v nabídce je celá řada pěkných nemovitostí u moře za výhodné ceny. Objevují se i známky oživení trhu. Poslední dva roky zaznamenaly rekordy v oblasti turistických pronájmů převyšující předkrizové hodnoty.

Vzhledem k obrovské nabídce by si kupující měl dát pozor, v jaké lokalitě a také v jaké komunitě si nemovitost pořizuje. Na internetu je celá řada lákavých nabídek levných bytů i domů, ale když se zajímáte blíže, zjistíte například, že byt velmi lákavé ceny leží v komunitě, která zeje prázdnotou, protože developer zkrachoval a byty teď prodává banka, dům leží u hlavní pobřežní silnice, nebo nemovitost skrývá jiný problém, který na první pohled z fotografií není vidět. Některé lokality jsou hodně zastavěné, zejména ty, které se developovaly v prvních vlnách, a možná stojí za to zvážit lokality dále od letiště, ale dobře propojené dálnicí, kde byly nemovitosti stavěny s větší ohleduplností  k volnému prostoru a kvalitě bydlení.

Velký převis nabídky drží zatím ceny na nízkých hodnotách. Investorům doporučujeme kupovat v nejžádanějších lokalitách, již rozvinutých, kde nejsou aktuálně rozestavěné či zmrazené projekty, a kupovat v první linii, nebo velmi blízko moře. První linie je vždy omezená a nemovitosti si i při propadu trhu drží vyšší hodnoty.

Přestože v posledních letech velmi vzrostla poptávka po pronájmech, na trhu je také velká nabídka. Nemovitosti v první linii u moře v komunitách v dobré lokalitě mají vysoké obsazenosti, dosahujících v některých lokalitách u krátkodobých pronájmů až 70%, zatímco v těch méně žádaných budete spokojeni, když nemovitost pronajmete alespoň v hlavní sezoně, tedy 12 týdnů.

V rámci Andalusie si i v posledních letech největší aktivitu na nemovitostním trhu drží město Malaga a Marbella, luxusní letovisko jižně od Malagy. Oblast Golden Mile, což je pás pobřeží od Marbelly k Puerto Banús, je nejprestižnější v rámci Costa del Sol. Jako pětihvězdičková oblast se však označuje o něco větší část pobřeží, od Los Monteros až ke Guadalmině, kde jsou nejlepší golfová hřiště, pláže a nejluxusnější developmenty na pobřeží. Tato oblast vedoucí až k o něco levnější Esteponě má díky své poloze, obklopené z jedné strany mořem a z druhé horami, speciální mikroklima s více než 325 slunečnými dny v roce. Z lokalit blíže k letišti je pěkná La Cala de Mijas a Cabopino. Teplé celoroční klima na Costa del Sol umožňuje příjmy z krátkodobých pronájmů nemovitosti v době, kdy ji nevyužíváte, a to celoročně.

Například nedaleko Estepony si pořídíte řadový dům u pláže se třemi ložnicemi již od 285 000 EUR, byt se dvěmi ložnicemi již od 200 000 EUR.